poniedziałek, 2 lipca 2012

Drugie miejsce Gładysza w Pucharze Scirocco R na Norisring

30 czerwca rozegrany został szósty wyścig Pucharu Scirocco R. Zawodnicy tego najbardziej ekologicznego markowego pucharu na świecie, tym razem ścigali się na ulicznym torze w Norymberdze. Mimo, że wyścig był pełen niespodziewanych wydarzeń, kilkukrotnie pokazywano żółte flagi, na torze pojawił się safety car i z powodu wypadku przerwano zmagania kierowców na trzy okrążenia przed planowanym zakończeniem, Adam Gładysz może zaliczyć tę rundę do bardzo udanych. Linię mety minął jako drugi, tuż przed gościnnie startującym kierowcą Formuły 1 - Nicolą Larinim, z którym na początku wyścigu stoczył wygraną walkę.


Norisring jest jedynym torem ulicznym w Niemczech, nazywany jest „niemieckim Monaco”. Wyścigi rozgrywane są od 1947 roku, najpierw były to wyścigi motocyklowe, a od 1948 roku również samochodowe.

Podczas porannych kwalifikacji Adam Gładysz w siódmej minucie zanotował swój najlepszy czas i znalazł się na pierwszym miejscu. Dopiero dziesięć minut później jego rezultat został pobity przez lidera pucharu Olę Nilssona. Kilka minut przed zakończeniem czasówki, Tarnowianina zdołał pokonać jeszcze gościnnie startujący Nicola Larini. Ostatecznie Gładysz wywalczył trzecią lokatę startową, drugi z Polaków, lider klasyfikacji juniorów, Jakub Litwin, zanotował jedenasty czas. O tym jak zacięta była walka i jak wyrównany jest poziom zawodników, świadczy fakt, iż czasy pierwszego i dwudziestego pierwszego kierowcy dzieliła niespełna sekunda.

Wyścig rozpoczął się w dużym upale i pełnym słońcu. Temperatura powietrza wynosiła 32 stopnie Celsjusza. Nie przeszkodziło to jednak w stworzeniu trzymającego w napięciu spektaklu.

Ola Nilsson utrzymał prowadzenie od startu do mety, a za jego plecami działo się bardzo dużo. Zaraz po starcie, jeszcze przed ciasnym, pierwszym zakrętem, Adam Gładysz wyprzedził gościnnie startującego byłego kierowcę Formuły 1 Nicola Lariniego i przebił się na drugą pozycję. Pierwsza trójka – Nilsson, Gładysz i Larini – walczyła nieprzerwanie do samej mety. Za nimi, pozostali kierowcy toczyli równie zaciętą walkę, między innymi dzięki innowacyjnemu systemowi push-to-pass, zwiększającemu moc silników o 50 KM.

Na ulicznych torach często dochodzi do kontaktów miedzy zawodnikami, tak było i tym razem. Kilkukrotnie pokazywano żółtą flagę, na czternastym okrążeniu wyjechał także samochód bezpieczeństwa, gdyż po jednej z kolizji na torze pozostało dużo elementów uszkodzonego samochodu.

Po restarcie Ola Nilsson obronił prowadzenie. Adam Gładysz atakował, zanotował najlepszy czas okrążenia w całym wyścigu, nie zdołał jednak wyprzedzić Szweda, gdyż na kolejnym okrążeniu wyścig został przerwany po poważnym zderzeniu dwóch samochodów.

Adam Gładysz ukończył wyścig jako drugi, umocnił swoją drugą pozycję w klasyfikacji generalnej. Jakub Litwin został sklasyfikowany na dziesiątym miejscu, stracił niestety pozycję lidera w klasyfikacji juniorów – zajmuje teraz trzecią lokatę.

Wszystkie wyścigi Pucharu Volkswagen Scirocco R można oglądać na żywo w internecie, z angielskim lub niemieckim komentarzem, na stronie www.volkswagen-motorsport.com/livestream. Wyścigi są także emitowane na antenie TVP Sport, relację z Norisring zaplanowano na środę 4 lipca na godz. 22.30. Powtórki na czwartek 5 lipca (godz. 16.50) oraz niedzielę 8 lipca (godz. 9.00).

Kolejna eliminacja odbędzie się na torze Nurburgring 18 sierpnia.

źródło: Volkswagen

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz