środa, 4 lipca 2012

Laureaci konkursu Mazda Design 2012

Znamy już wyniki trzeciej edycji Mazda Design. Prestiżowy konkurs, adresowany głównie do architektów i designerów, realizowany był w tym roku pod hasłem Stwórz To Od Nowa, a jego uczestnicy stanęli przed wyzwaniem zaprojektowania innowacyjnego miejsca parkingowego lub sprzętu sportowego.


Hasło konkursu nawiązywało do najnowszego modelu marki, Mazdy CX-5, który premierowo został zaprezentowany w Polsce w kwietniu br. Mazda CX-5 została zaprojektowana od początku – dzięki przełomowym technologiom SKYACTIV zapoczątkowała nową erę dla marki i dla branży motoryzacyjnej. Ten kompaktowy SUV stał się też główną inspiracją tegorocznej edycji konkursu.
W czasie trwania Mazda Design, pomiędzy 2 kwietnia a 10 czerwca, na konkurs wpłynęły 263 projekty. W tym – 144 projekty w kategorii Miejsce Parkingowe dla oraz 116 prac w kategorii Sprzęt Sportowy.

Wyboru zwycięskich prac dokonało wybitne jury. Jako kryterium oceny brano pod uwagę oryginalność i innowacyjność, nawiązanie do designu Mazdy CX-5, KODO – Dusza Ruchu, oraz dopracowanie projektu.

W składzie jury znaleźli się: Ikuo Maeda – główny projektant Mazdy, Janusz Kaniewski (przewodniczący jury) – niezależny car designer (Kaniewski Haute Design), reprezentujący Małgorzatę Żmijską - Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival, a także Jan Kochański – laureat zeszłorocznej edycji konkursu oraz Krystian Herba – mistrz akrobacji rowerowych. Partnerami tegorocznego konkursu Mazda Design 2012 zostały festiwale: Łódź Design oraz Gdynia Design Days. Właśnie w Gdyni, już 7 lipca, nastąpi oficjalne wręczenie nagród oraz prezentacja  zwycięskich projektów.

Konkurs prowadzony był za pośrednictwem strony internetowej www.mazdadesign.pl, na której publikowano prace uczestników, a także dodatkowe materiały graficzne oraz
specjalne wskazówki dla projektantów od zagranicznego członka jury – pana Ikuo Maedy.
Podsumowując tegoroczną edycję konkursu, japoński projektant podkreślił, że - poziom prac był bardzo zróżnicowany. Doceniam zaangażowanie wszystkich uczestników – niektóre projekty były przygotowywane niezmiernie szczegółowo. Wraz z pozostałymi członkami jury wybraliśmy zgłoszenia, które najlepiej oddały motywy stylizacji Mazdy lub wręcz dodały  im nowego charakteru i ekspresji.LAUREACI KONKURSU MAZDA DESIGN 2012

Kategoria: Przestrzeń Miejska, miejsce parkingowe dla Mazdy CX-5.
AGNIESZKA WYRWAS – za projekt Splash Parking 

Opis pracy:
Splash parking- to miejsce parkingowe-instalacja, której podstawowym założeniem jest uzyskanie efektu zamrożenia samochodu w ruchu, podobnie jak ma to miejsce na fotografiach rejestrujących widowiskowy „water splash” w trakcie rajdów samochodowych. Mimo wyłączonego silnika zaparkowany samochód w pierwszej chwili sprawia wrażenie jakby obok nas przejeżdżał, co znacząco działa na wyobraźnię przechodniów i dodatkowo podkreśla w zdecydowany sposób dynamiczną sylwetkę Mazdy CX-5.- Agnieszka Wyrwas

Uzasadnienie:
Niespodziewanie dla nas samych główną nagrodę przyznaliśmy projektowi Splash. Ujęła nas jego romantyczna estetyka – jeśli samochód ma być pięknym meblem w przestrzeni miejskiej to ta praca jest jego niebanalnym uzupełnieniem, niesie powiew świeżości, zabawy ładnym przedmiotem. Efekt zastygniętej w ruchu wody, uchwycenia momentu skojarzył nam się z duchem designu Mazdy, dynamiki zaklętej w rzeźbie. – Janusz Kaniewski (przewodniczący jury)

Kategoria – Sprzęt Sportowy dla Mazdy CX-5. Nagroda Grand Prix:
JAN GODLEWSKI – za projekt sanek inspirowanych stylizacją Mazdy CX-5.

Uzasadnienie:
Za niebanalny, nowoczesny kształt, emanujący technicznym wyrafinowaniem i sportową radością – jak samochód, który jest inspiracją konkursu. Mała rzecz a cieszy - sami chcielibyśmy takie mieć! – Janusz Kaniewski
NAGRODY W KONKURSIE MAZDA DESIGN 2012
Nagroda Grand Prix w kategorii – Przestrzeń Miejska, miejsce parkingowe dla MAZDY CX-5: Nagroda pieniężna w wysokości 10 tysięcy złotych, realizacja projektu, weekendowy pobyt na festiwalu Gdynia Design Days 2012 w dniach 7/8 lipca oraz prezentacja pracy na wystawie Festiwalu .
Nagroda Grand Prix w kategorii – Sprzęt Sportowy dla MAZDY CX-5
Nagroda pieniężna w wysokości 10 tysięcy złotych, weekendowy pobyt na festiwalu Gdynia Design Days 2012 (odbywającym się w dniach 7-15 lipca) i prezentacja pracy na wystawie Festiwalu.
Wyróżnienie w kategorii – Przestrzeń Miejska, miejsce parkingowe dla MAZDY CX-5:
Zestaw toreb podróżnych MAZDA oraz nawigacja samochodowa TOM TOM®.
Wyróżnienie w kategorii – Sprzęt Sportowy dla Mazdy CX-5
Zestaw toreb podróżnych MAZDA oraz nawigacja samochodowa TOM TOM®.
Nagroda dla najwyżej ocenionego projektu przez internautów:
Zestaw toreb podróżnych MAZDA oraz nawigacja samochodowa TOM TOM®


JURY konkursu MAZDA DESIGN 2012
 
IKUO MAEDA
Ikuo Maeda jest dyrektorem generalnym działu projektowego Mazdy od kwietnia 2009 roku. Zarządza całym globalnym zespołem projektowym Mazdy i jest odpowiedzialny za design i stylizację wszystkich produktów Mazdy. Poza tym, odpowiada za samochody koncepcyjne, prototypy i pojazdy specjalne. Zarządza czterema studiami projektowymi (Irvine, Kalifornia, Yokohama i Hiroshima – Japonia, Oberursel, Niemcy).
Ikuo Maeda pracuje w Mazdzie od 30 lat i ma prawdziwie globalne doświadczenia projektowe. W roku 1982 rozpoczął pracę w dziale planowania produktów Mazdy, po ukończeniu studiów z wzornictwa przemysłowego na uniwersytecie w Kioto. Już w 1985 roku był szefem działu zaawansowanego designu w studio stylizacji Mazdy w Yokohamie. Po trzech latach pracy w amerykańskim oddziale Mazdy, przeszedł przez wiele ważnych stanowisk w działach projektowych, a w 1999 rozpoczął pracę w studio projektowym Forda w Detroit.
Przed objęciem stanowiska dyrektora generalnego, Maeda spędził niemal 10 lat prowadząc studio strategii designu w Hiroszimie. Odpowiadał tam za design samochodów seryjnych. W tym czasie został autorem uznanych aut, takich jak Mazda RX-8 czy Mazda2.
Ikuo Maeda mieszka w Hiroszimie. Jego zainteresowania to wędrówki górskie i sport motorowy – obecnie startuje w wyścigach samochodów turystycznych.

JANUSZ KANIEWSKI. Wykładowca Instituto Europeo di Design w Turynie i Royal College w Londynie. Swego czasu jedyny polski designer w zespole najsłynniejszej pracowni projektowania samochodów – Pininfarina.
Przewodniczył jury konkursuZoom-Zoom Mazda Design 2010, był członkiem jury w konkursie Gdynia Jacht Design na targach Wiatr i Woda. Poprowadził pierwsze w Polsce warsztaty z projektowania samochodów (Gdynia Design Days). Pracuje z samorządami miast i walczy o to, aby polskie miasta wyglądały lepiej, były przyjazne dla mieszkańców i turystów (projekt Ładny Kraj). Jest kuratorem głównym festiwalu Gdynia Design Days 2012.
W Polsce obecny poprzez studio projektowe Kaniewski Haute Design, które założył wraz z architektem Mariuszem Filipem. Świadczy usługi projektowe dla dużych marek takich jak PKN Orlen, Koło, ale pracuje również dla klientów indywidualnych, tworząc m.in. meble i wnętrza.
Najświeższe projekty to: Meeting Point Stop Cafe Orlen, fotele pociągowe dla firmy Taps
 i Mobilna Sala Ekspozycyjno Szkoleniowa dla firmy Koło.
Według Kaniewskiego kwintesencją sztuki designu jest przyjemność. Przedmiot ma działać, producentowi przynieść zysk, a użytkownikowi pożytek. Ma być bezpieczny i nieszkodliwy. A kiedy dodatkowo wywoła uśmiech – to znaczy, że to dobry design. www.kaniewskidesign.com
 
JAN MACIEJ KOCHAŃSKI
Absolwent warszawskiej ASP na wydziale Architektury Wnętrz. W latach 2007-2008 laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jego dotychczasowe prace były już kilkakrotnie wyróżniane, nagradzane i wystawiane. W 2010 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie Young Design Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, a także brał udział w wystawie zbiorowej organizowanej przez Łódź Art Center na targach designu w Lipsku.
W grudniu tego samego roku ukończył staż w studiu projektowym Karim Rashid, podczas którego miał okazję pracować nad projektami dla takich firm jak Iitalla, Freedom of Creation, Artisan czy Valdichienti. Prywatnie amator fotografii cyfrowej i analogowej, renowacji zabytkowych pojazdów oraz instruktor snowboardu.
Laureat nagrody Grand Prix konkursu Mazda Design 2011, za projekt flakonu perfum Zoom-Zoom.
 
MICHAŁ PIERNIKOWSKI
Menedżer Kultury, Dyrektor Łódź Design Festival, Wicedyrektor Łódź Art Center. Współorganizator, inicjator i koordynator projektów z zakresu wzornictwa, sztuki współczesnej, fotografii i marketingu miejsc – m.in.: Łódź Design Festival,  Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Festiwal Reklamy AD Days, Konferencja Przemysły Kreatywne, PhotoPoland, Art Inkubator.
Studiował Socjologię na Uniwersytecie Łódzkim oraz Zarządzanie Kulturą w PAN.
 
KRYSTIAN HERBA
finalista drugiej edycji programu Mam talent, człowiek, który skacząc rowerem po schodach zdobywa najwyższe budynki na świecie. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich zawodników.  Uczestnik i finalista wielu światowych imprez, pięciokrotny medalista Mistrzostw Polski.  Jako reprezentant Polski w latach 1999-2008, ponad 70 razy stawał na podium podczas zawodów ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Jego największym sportowym marzeniem jest zdobycie na rowerze „Korony ziemi” czyli najwyższych budynków na świecie. W styczniu 2012 roku, Krystian pobił rekord Guinnessa pokonując rowerem 2040 schodów najwyższego na świecie hotelu Rose Rayhaan by Rotana w Dubaju.

źródło: Mazda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz